Her ne kadar İnternet’te hep “saç dökülmesinde mucize ilaç bulundu” diye çok yazılmış olsa da gerçekten mucizevi bir madde. Ama burada yazıların çoğu yanlış bilgi aktarıyor çünkü tofacitinib citrate sadece saçkıranla kaybedilen saçların yeniden çıkmasını sağlıyor.

tofacitinib

Tofacitinib Citrate

Mucizevi demekten çok tesadüfi demek daha doğru olur çünkü genç bir romatizma hastasına romatizma tedavisi için verilen ilaç hastada ek olarak var olan alopecia totalis (saçkıranla saçların tamama yakının dökülmesi) sorununun düzeldiği ve eskisi gibi saçlar çıktığı görülmüş. Alınan bu beklenmedik muhteşem sonuç doktorları ümitlendirmiştir.

Temel sorun saçkıranla romatizma hastalığında aynıdır. Her ikisinde de vücut kendi doku ve organlarına zarar veren madde üretir. Ortaya çıkan bu madde romatizmal hastalıklarda eklem ve hareket sistemine zarar verirken saçkıranda köklere zarar vermektedir. İşte tofacitinib citrate burada etkilidir yani vücudun ürettiği bu zararlı maddelerin oluşumunu engeller. Bunu vücudun savunma mekanizmalarını engelleyerek yapar. Buna bağlı olarak vücut mikroplara karşı zayıf hale gelir. Böylesi bir ciddi yan etkisi sebebiyle hayati önemi olan hastalıklarda rutin kullanılmaktadır ancak saçkıran gibi hayati önemi olmayan, daha çok estetik kusur oluşturan bir hastalıkta kullanımı çok yaygın değildir. Zamanla yapılan bilimsel araştırmalarla yeni ve yan etkisi azaltılmış benzeri maddeler icat edilebilirse hastaların yüzü gülecektir.

Etkisi sadbe (squarik asit di butil ester) ve dpcp (difensipron) gibidir, sadbe de bu yolla yani immunoterapi şeklinde etkilidir ancak squarik asit çok geniş alanlarda kullanımı zor bir madde olduğu için genellikle önerilmez. Alopecia totalis veya üniversliz gibi çok geniş alanda kıl kayıplarında muhteşem cevap alınan tofacitinib günümüzde rutin kullanımda değildir ve saçkıran tedavisinde Türkiye’ de ve FDA dan onay alınamamıştır, FDA onayı sadece romatizmal sorunlar içindir. Bunun en önemli nedenleri ilacın aşırı pahalı olması ve yine çok zararlı yan etkilerinin olmasıdır. Zamanla üretim şartları değişir veya benzer etkili ama daha ucuz maddeler bulunması ve bir şekilde yan etkilerinin azaltılması halinde yaygınlaşacaktır. Halihazırda saçkıran tedavi protokolüne girmediği için ilacın bedeli SGK gibi kurumlarca ödenmemektedir. Deneysel düzeyde olduğu için ağır romatizma hastalarına özel getirtilip kullanılabilmektedir ancak o da zordur.

Yorum yapılmamış

Saçkıran Bilgileri