Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Öncelikle bir tür saç dökülmesi olan Saçkıran (Alopeci Areata) diğer dökülmelere göre farklı olup, bir çok tedavi şekli ve başarı şansı bulunmaktadır. Daha önce inceleme imkanı bulduğumuz Kortizon İğnesi, SADBE ve şuan detaylarını göreceğimiz, Sarımsakla Saçkıran Tedavisi evet yanlış duymadınız yemeklerde kullanılan sarımsak kullanacağız.

Sarımsağın Kendisini Kullanacağız (Ürünler Değil)
Piyasada sarımsakla ilgili bir çok ürün görebilirsiniz. Ne yazık ki tüm bu ürünler sarımsağın popülaritesini kullanmaya çalışan uyanıkların ürettiği işe yaramaz ürünlerdir. Sarımsak yağı, özü, ruhu veya sarımsak şampuanlar gerek saç dökülmesi tedavisinde gerekse saçkıran tedavisinde asla hiçbir işe yaramazlar.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sarımsak uygulaması direk olarak dökülme alanına uygulama şeklinde yapılmalıdır. Bunun dışındaki uygulamalar etki etmez. Peki nasıl yapacağız? sağlam bir sarımsağı çürük yada çok eski olmasın. Gövde kısmından orta kesiminden ortadan ikiye kesilir bu şekilde kesildiğinde parmakla tutacak bir kesim kalır. Kestiğimiz sarımsağın üst ve alt kısmı ayrı ayrı kullanılabilir. Kesik ağzı dökülme yerine gelecek şekilde sürülür. Sürme miktarı cildin vereceği cevaba göre ayarlanır. Elde edilmek istenen cildin kızarmasıdır, cilt hafif kızardığında uygulamaya son verilir. Sürerken ciltte yanma hissi olacaktır bu önemli değil ancak ciltte yara oluşturacak kadar fazla sürülmemelidir

Bir Günde Kaç Defa Uygulanır?
Uygulama sıklığı da cildin yeniden ilk haline gelme süresine bağlıdır. Yani ciltteki kırmızılık azaldığında tekrar sarımsak sürülür, bu işlem günde veya 3-4 günde bir yapılabilir. Aşırı uygulama veya çok sık uygulama yapılırsa yara ve buna bağlı iz kalabilir. Cildi tahriş etme derinliğine dikkat edilmelidir.

Sarımsakla Saçkıran Tedavisi Ne Kadar Yapılır?
Kullanım süresi tamamen alınan cevaba göre değişir. Çok kısa sürede cevap alınması beklenmemelidir. Çünkü kılın çıkış süresi minimum 3 ile 4 ay arasında sürebilmektedir. Tedaviye en az 4 ay devam etmeli bu sürenin sonunda az da olsa cevap alındıysa uygulama sürdürülmelidir. Ama hiçbir değişim yoksa başka yöntemlere geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki saçkıranda sarımsak sürmenin başarısı %50 kadardır. Yani kullanan 100 kişiden 50 kişide kozmetik olarak kabul edilebilir düzeyde geri saç çıkması elde edilir. Diğer 50 kişide hiçbir değişiklik olmaz.

SADBE Yöntemi Deneyin
Sarımsakla saçkıran tedavisi uygulayıpta hiç bir başarı elde edemeyenler için başarı oranı % 80-85 olan kortizon enjeksiyonu yada başarısı %95 olan SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) ye geçilmelidir. SADBE bir ürün olmayıp, Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş olan bilimsel bir maddedir. Çok yakında ülkemizde Hair Pharma tarafından içeriğinde SADBE maddesi bulunan Saçkıran İlacı çıkacağını söyleyebilirim. Fiyatı biraz pahalı olması nedeniyle henüz ülkemizde olmayıp, Eczanelerde SADBE maddesini kullanarak ilaç yapabilmektedir. O nedenle size en yakın eczaneye uğramanızı öneririm.

Sarımsak Alopecia Areata

Konuyu kısaca tekrardan özetlemek gerekirse, Sarımsakla Saçkıran tedavisinde sarımsak dışında bir şeyi kullanılmaz. Sarımsak şampuanı, yağı, özü, losyonu, kürü ve hiçbirşey yapmanız gereken sadece sarımsağın kendisini kullanmaktır. Uygulama esnasında ise direk cilde sürülmelidir, en az 4 ay tedaviye devam edilmelidir. Hiçbir sonuç elde edilmezse diğer tedaviler denenir.

Op. Dr. Atilla KAYA

Sarımsak Tedavisi Nasıl Yapılır? için 42 yorum yapılmış


Sedat

Hocam merhaba bende sakal kıran var 1 Yıl 2 ay gibi bi çivarda kortijon tedavisine baş burdum sakal kıran olan yerde beyaz kıl çıktı bu da 7 ay dır böyle ama seyrek çene kısmında var sakalımın eskiye dönmesi için ne yapmalıyım

admin

Squarik asit di butik ester içeren Sadbe losyon ve HP biotin tablet 5mg kullanmanız öneririm.
Dr. Atilla Kaya

Saçkıran Bilgileri