Saçkıran Kortizon İğnesi

Kortizon tedavisi iki şekilde uygulanmakta olup, iğne yöntemi başarı sıralamasında ikinci sırayı almaktadır. Kortizon kremi ile yapılan uygulamaya göre daha başarılı olan Kortizon İğnesi maalesef SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) maddesi kadar etkili değildir.  Diğer saçkıran tedavisi yöntemleri olan Sarımsak, Kimyasal Maddelerle Tahriş ve Mezoterapi yöntemlerine göre hiç şüphesiz daha etkilidir.

Saçkıran Kortizon Markaları
İğne tedavisinde depo yani uzun süre etkili kortizonlar (diprospan, depo medrol vs) kullanılır. Diğer kortizonlar ( steroid olarak ta adlandırılır) 6-12 saat etkiliyken depo kortizonlar uygulandıktan sonraki 15 gün boyunca etkisini sürdürür. Depo olmayanlara tek üstünlüğü sıkça enjeksiyon gerektirmemesidir.

Saçkıranda Kortizon İğnesi Nasıl Uygulanır?
Uzun etkili kortizon çok ince iğne yardımıyla saçın döküldüğü alana küçük noktalar şeklinde enjekte edilir. Toplamda 1 ampul yapılır, dökülme alanının yaygınlığına göre gerekirse ilaç sulandırılarak yapılır. Bu işlem alanında uzmanlar tarafından yapılması gerekmekte olup, sakın evde kendiniz yapmaya kalkmayın.

Enjeksiyon Kafada Ağrı Yaparmı?
Kafa derisi diğer vücut bölgesindeki deriden daha sert olduğu için ağrılı bir uygulamadır. Ancak 15 günde bir yapılması sayesinde kabul edilebilirdir. Erişkinlerde acı sorun olmasa da çocuklar reaksiyon gösterebilir.

Başarı Oranı Nedir?
Farklı kaynaklar % 60 ile % 90 lar düzeyinde kabul edilebilir düzeyde tedavi ettiğini yazmaktadır. Burada kabul edilebilir başarı eskisi kadar sık çıkmasa da kozmetik olarak büyük oranda iyileşmeyi ifade etmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında % 80-85 ler düzeyinde bir tedavi başarısı olduğu söylenebilir.

Saçkıran Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?
Kortizonların tüm yan etkileri burada da geçerlidir. Uzun süre kullanımına bağlı kilo alma, tansiyon yükselmesi gibi çok sayıda yan etki diğer steroidlerin yan etkilerine kıyasla daha az görülse de daha seyrektir. Asıl yan etkisi enjeksiyon yerinde görülür. Cildin incelmesine (atrofi) bağlı olarak çökme olabilir ve enjeksiyon yeri çukur kalabilir.

Kortizon Tedavisi

Saçkıranda iğne tedavisine bağlı ciltte incelme çok belirgin olursa saç köklerinin beslenebileceği alan kalmadığı için daha sonra uygulanacak S.A.D.B.E tedavisinin başarısı da düşebilir.

Kortizon iğnesi ile tedavi için 100 yorum yapılmış


Ceylan

Merhabalar hocam benimde kafamda saç kıran cıktı 3 yerinde çok açık kellikler oldu ve çok huzursuzum 4 ay oldu dermotologa gidiyorum ilk başta 2 tane krem verdi kullandım geçmedi 2gün önce kortizonlu iğne yaptı saç derime ve kalçadan iğne vurulsun çinko hap yazdı bana içiyorum 1 ay sonra tekrar saça iğne yapacak saçlarım nezaman düzelir şimdiden çok teşekkürler
Dr.Atilla Kaya
sadbe forte kullanın

Erhan Artan

Bende de yaklaşık on yıldır saç kıran var sakalına, bıyığı ve kaşlarımın Dokyorun verdiği ilaçları kullandığım halde
çoğu döküldü.Şimdi saçlarım dökülmeye başladı.20018 mayıs ayında saç diplerine iğneyaptırdım ve iki ampulün birleştirip kalçadan Kenecort igne yaptırdırdığcım halde bir aydır saçlarım hızlı bir şekilde dökülüyor.Üstelik Dermotoloğun verdiği sülüsyonları sürdüğüm halde.
Dr.Atilla Kaya
sadbe forte kullanmanızı öneririm.beraberinde xpecia tablet ve 5 mg biotinde almalısınız.6 ayda cevap alamazsanız tedaviyi bırakmanızı öneririm.eski dökülme alanları cevap vermeyebilir

Seda

Merhaba hocam 2 y önce saç kıran olduğum anlaşıldı 25 kuruş büyüklüğündeydi doktora gittim iğne vurdu direk iğne sonrası o alan genişledi bu ayın 12 sinde başka hastahaneye gittim tekrar iğne vurdular triod kanlarım normal çıktı d vitaminim 9 çıktı dvit3 kullanmamı söyledi doktorum ve o alandaki dökülmenin durduğunu söyledi bitkisel şapuanlar aldım onları kullanıyorum başka ne yapabilirim 3 hafta sonra tekrar iğneye gidecem.

admin

Saçkırana etkili madde squarik asiti içeren tek ürün Sadbe losyondurr. Tedaviniz de yer alması gerekir. Sadbe losyonla birlikte 5mg biotin tablette almalısınız

Osman

Merhaba hocam saç kıran dediğimiz hastalıktan yüzümde sakalımda çıktı bozuk para kadar kortizonlu iğne tedavisi oldum yerleri çukur ve yara şeklinde kaldı ilerleyen dönemlerde oluşan bu sorunlar geçermi ?

admin

Ne yazık ki kortizonun bu tür etkileri olabiliyor.geçmez

EbuBekir

Kıl kökü iltihabı sonrası dökülen saç ve sakallar için ne yapabilirim?

admin

Eksiklik olan alanlara çıkmasıyla Ekim yaptırabilirsiniz.
Öp. Dr. Atilla Kaya

sezil

Merhaba hocam daha önce yazmıstım size saçkıran olmustum saçımın farklı bölgelerinde eczanede yapılan bi karışım ve solisyon çinko ilacı kullanıyodum sadbeyi önermiştiniz ilk %0.1 le başladım şimdi %1 le devam ediyorum şimdi iki farklı bölgede daha oldu geniş ölçüde bugün doktora kortizon iğne yaptırdım kenacort fizyolojik serumla sulandırılarak yapıldı bu iğnenin ciddi bi zararı olurmu daha öncede yapılmıştı ama sıkıntı yaşamamıştım üç hafta sonra tekrar yapılcak bu iğne saçım için başka önerebilceğiniz bişey varmı acaba ve bu pis hastalık tamamen nasıl geçer hocam.
Uzman
Kortizon sık yapılırsa deriyi inceltir, beraberinde sadbe de kullanabilirsiniz. Yenisinin çıkmasını engellemenin bilinen yolu yok, stres yapmayın.

sezil

sadbe kaş içinde kullanılırmı acaba ?
Uzman
Kullanılabilir.

Salih

Hocam bende şaçkıran var ensemde 3 4 yerde kortizon kullandım. krem losyon ve hap verdiler fayda göremedim ne yapmam gerekir sarımsak sür diyorlar ama ise yararı.

admin

Sarmısak kullanabilirsiniz, Bazen saçkıran çok dirençli olabiliyor. Eğer kullanmadıysanız sadbe losyon kullanmanız öneririm.

Arda

1 yıldır saçkıran var saçımda başlarda küçük küçük oldu sonrasinda tamamen yayildi 2 defa kenekort igne yaptirdim kortizonlu krem ve sivilce kremi kullandim hâlâ iyileşme görülmedi daha 16 yaşımdayım

admin

Saçkıran tedavisinde etkin losyon SADBE dir. Sadbe losyon ile başlayıp,Sadbe forte geçin.beraberinde 10 mg biotin ve xpecia tablet kullanın

Mustafa

Slm aleyküm hocam saçımda saç kıran başladı 25 gün kadar oldu 2-3 yerde mevcut sackiran ilacı yaptırdım samırsak sürdüm ama faydasını görmedim yardımcı olurmusunuz önereceginiz tedavi varmı hocam şimdiden teşekkür ederim

admin

Sadbe kullanabilirsiniz,beraberinde biotin tablet de kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız

Sena

Hocam 21 yaşında bayanım enseden saç dökülüyor xpecia kullanıyorum daha da dökülüyor normal mi daha sağlıklısı çıkar mı enseden saç dökülmesi çok nadir goruluyormus stres yüzünden mıdır mezotetapi prp ya da başka tedavi önerir misiniz

admin

Merhaba,
saç dökülmesinin nedenini araştırmalısınız, dermatologa görünün

Onur

Merhaba ben 24 yaşında bir erkeğim genetik olarak saç dökülmesi başladı ve tepe kısmında açılmalar oldu. Doktora gittiğimde kortizonlu iğne tedavisi uygulayacağını söyledi. Ayrıca bepanthen,dodex ve evingen serumları ile masaj yapmamı söyledi. 3 aylık masajın ardından iğne tedavisine başladı. Çoğu sayfada gördüm bu kortizonlu tedaviyi sadece saç kıran için uyguluyorlar. Doktora da dedim erkek tipi saç dökülmesi için kortizon tedavisi göremedim o da benim hastalarım memnun dedi. Sizce kortizonlu iğne tedavisi genetik erkek tipisaç dökülmesine etkisi nedir?

admin

hayır,bir etkisi olması beklenmez. bu konuda etknlikleri kanıtlanmış ürünler var,kullanabilirsiniz.

Saçkıran Bilgileri