Saçkıran Kortizon İğnesi

Kortizon tedavisi iki şekilde uygulanmakta olup, iğne yöntemi başarı sıralamasında ikinci sırayı almaktadır. Kortizon kremi ile yapılan uygulamaya göre daha başarılı olan Kortizon İğnesi maalesef SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) maddesi kadar etkili değildir.  Diğer saçkıran tedavisi yöntemleri olan Sarımsak, Kimyasal Maddelerle Tahriş ve Mezoterapi yöntemlerine göre hiç şüphesiz daha etkilidir.

Saçkıran Kortizon Markaları
İğne tedavisinde depo yani uzun süre etkili kortizonlar (diprospan, depo medrol vs) kullanılır. Diğer kortizonlar ( steroid olarak ta adlandırılır) 6-12 saat etkiliyken depo kortizonlar uygulandıktan sonraki 15 gün boyunca etkisini sürdürür. Depo olmayanlara tek üstünlüğü sıkça enjeksiyon gerektirmemesidir.

Saçkıranda Kortizon İğnesi Nasıl Uygulanır?
Uzun etkili kortizon çok ince iğne yardımıyla saçın döküldüğü alana küçük noktalar şeklinde enjekte edilir. Toplamda 1 ampul yapılır, dökülme alanının yaygınlığına göre gerekirse ilaç sulandırılarak yapılır. Bu işlem alanında uzmanlar tarafından yapılması gerekmekte olup, sakın evde kendiniz yapmaya kalkmayın.

Enjeksiyon Kafada Ağrı Yaparmı?
Kafa derisi diğer vücut bölgesindeki deriden daha sert olduğu için ağrılı bir uygulamadır. Ancak 15 günde bir yapılması sayesinde kabul edilebilirdir. Erişkinlerde acı sorun olmasa da çocuklar reaksiyon gösterebilir.

Başarı Oranı Nedir?
Farklı kaynaklar % 60 ile % 90 lar düzeyinde kabul edilebilir düzeyde tedavi ettiğini yazmaktadır. Burada kabul edilebilir başarı eskisi kadar sık çıkmasa da kozmetik olarak büyük oranda iyileşmeyi ifade etmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında % 80-85 ler düzeyinde bir tedavi başarısı olduğu söylenebilir.

Saçkıran Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?
Kortizonların tüm yan etkileri burada da geçerlidir. Uzun süre kullanımına bağlı kilo alma, tansiyon yükselmesi gibi çok sayıda yan etki diğer steroidlerin yan etkilerine kıyasla daha az görülse de daha seyrektir. Asıl yan etkisi enjeksiyon yerinde görülür. Cildin incelmesine (atrofi) bağlı olarak çökme olabilir ve enjeksiyon yeri çukur kalabilir.

Kortizon Tedavisi

Saçkıranda iğne tedavisine bağlı ciltte incelme çok belirgin olursa saç köklerinin beslenebileceği alan kalmadığı için daha sonra uygulanacak S.A.D.B.E tedavisinin başarısı da düşebilir.

Kortizon iğnesi ile tedavi için 104 yorum yapılmış


Emel

Merhaba saçlarımda aşırı dökülmeyle birlikte tepe kısmımda erkek tipi dökülme yoğunlaştı kortizonlu iğne iyi gelir mi ?

admin

Merhaba,
erkek tipi dökülme de etkili ürünler kullanmalısınız

Uğur

Sakal kırana iğne tedavisi yan etkileri nelerdir

admin

merhaba,
iğne tedavisinde kullanılan kortizondur.kortizon pek çok soruna iyi gelir ama yan etkileride masum değil.
sakal kıran için Sadbe kullanmanızı öneririm

Saçkıran Bilgileri