Sakal Kıran (Sakal Dökülmesi)

Hani sabah erken kalkıpta traş olmaya üşendiğimiz sakallarımız da aynı şekilde saçlarımız gibi dökülmeye müsait yapılardır. Tabiki dökülmesi saçlar kadar basit nedenlere dayalı olmayıp, tek nedeni Sakal Kıran olarak bilinen Alopecia Areata hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alopecia Areata sakal dökülmesi sebepleri arasında en sık görülenidir.

Sakal Kıran Neden Olur?
Öncelikle şu hususu net bir şekilde bilmelisiniz. Özellikle saçlarda görmeye alışkın olduğumuz Saçkıran (Alopecia Areata) sadece saçlarda değil, vücudumuzda kıl olan her yerde görülebilmekte olup, Sakalkıran olarak bilinen vakada saçlarda görmeye alışkın olduğumuz sorundan farklı değildir. O nedenle tedavisindede farklılık olmayacaktır.

Sakal Dökülmesi

Vücudun savunma sisteminde hatalı davranış Bilim çevrelerince kabul edilen en önemli sebeplerdindir. Bağışıklık sistemi yanlış çalışmasına bağlı olarak gelişen ve Otoimmün denilen bu sebepte vücut kendi kıl köklerine zarar veren maddeler üretmektedir. Bu maddeler kıl köküne gidip oradaki hücreleri öldürmektedir. Ölen bu hücreler sonucu o bölgede kıl çıkmamaya başlar. Tedavide bu çok önem arz etmekte, çünkü bu oluşan zararlı maddelerin zararını engelleyen suquarik asit di butil ester (SADBE) tedavide en iyi sonucu vermektedir. Vücutta oluşan kökü öldüren bu maddenin hangi sebeple oluştuğu, bazı kişilerde tüm kıl köklerini etkilerken bazı kişilerde daha dar alanı etkilemesi hala tam izah edilememiştir. Yada aynı kişide neden sakalın dar bir alanında olurken aynı yapıya sahip diğer sakal alanlarında olmaması izah edilemez bir durumdur.

Stres Kaynaklı Sakal Kıran Sorunu
Sebebi net izah edilemeyen bir çok hastalık gibi saçkıranda da stres ile suçlanan faktörlerdendir. Yakın akrabaların birinin ölümüne bağlı matem, önemli sınav stresi, depresyon, yoğun diyet dönemlerinde daha sık başlamakta ve daha sık tekrarlamaktadır. Burada stresin nasıl etki ettiği konusunda da farklı görüşler olsada, yine stresin bağışıklık sistemini etkilediğini destekleyenler çoğunluktadır. Yani stres direk değil bağışıklık sistemi üzerinden indirekt olarak etki eder. Yine strese bağlı olarak belli bir bölgeden saç çekiştirme tiki olanlarda da dar bir alanda saç kaybı olur.

Sakal Kıran Nasıl Tedavi Edilir?

Yukardada belirtildiği gibi hastalık aynı olup, sadece oluşum yeri farklıdır. Sanmayınki sadece saç ve sakal ile sınırlı olduğunu, aynı zamanda kaşlardada kaş kıran şeklinde oluşur. Diğer kıllı alanlarda görülen saçkıran gibi tedavi edilir. Sitemizde tedavisine dair bir çok yöntem paylaşıldı mutlaka incelemeli ve uygulamaya başlamalısınız.

  • Sarımsak
  • Kortizon merhemi
  • Kortizon enjeksiyonu
  • SADBE (Sqarik asit di butil ester)
  • DPCP (difensipron)
  • Procapil
  • Minoxidil

Sakal Kıran tedavisindede en başarılı tedavi yöntemi SADBE ile olup, dileyen ilk etapta herhangi bir masraf etmeden %50 başarı oranı bulunan sarımsak ile başlayabilir. Sarımsakla Sakal Kıran tedavisi yine aynı şekilde ortadan kesilmiş olan sarımsağı sakalınızda dökülme olan bölgeye yeterli kızarıklık olana kadar günde 3-4 defa uygulanır. Tedavi en az 3-4 ay sürdürülmelidir.

Sakal Kıran Nasıl Tedavi Edilir? için 5 yorum yapılmış


DR.ALİ KAYA

Merhaba. Sakal Kıran Tedavisi için hangi ilacı kullanmalıyım? Bilgi verirseniz memnun olurum.Teşekkür ederim.
Dr.Atilla Kaya
sakalkıranda etkili madde squarik asit di butil esterdir.sadbenin içeriğinde bu madde vardır.SADBE kullanmanızı öneririm

Muhammet Yılmaz

Cene altında baya bi acılma oldu hastaneye gitiim ine yaptı ve bu ine sonunda sakallarıma kavustum ama 2 ay sonra tekrardan dökülmeye basladı hemde daha fazla bunun için hidrojen peroksit %3 alıp denemeye karar verdim sizce etkilimidir

admin

Hayır squarik asit di butil ester içeren Sadbe losyon kullanmalısınız.
Dr. Atilla Kaya

mustafa

merhabalar hocam benim yüzümde 5 bölgede sakal kıran var ilk önce sarmısak sürdüm bü etkisini göremeyince doktora gittim bana 1 hafta arayla kalçadan iki tane iyne yaptı krem sprey ve çinko hapı verdi yaklaşık 3 ay gecmesine ragmen bir faydasını göremedim deri altine kortizon iyne yaptırmayada acılcası korkuyorum yan etkilerinden dolayı siz ne yapmami önerirsiniz

admin

merhaba,
Sadbe losyon saçkırana etkili tek ilaçtır . Sadbe losyon ve Biotin tablet 10 mg başlayın

Saçkıran Bilgileri