Saçkıran Nerelerde Olur?

Aslına bakarsanız saç dökülmesi nedenlerinden biri olan Alopecia Areata bu yönüyle sizi aldatmasın. Genel kanı sadece saçlı deride olduğu olup, fakat bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Çünkü saçkıran ağırlıklı olarak saçlarda görülsede bunun dışında vücudun bazı bölgelerindede görülmektedir.

Alopecia Areata Görülen Yerler

Vücudumuzda Kıl Olan Her Yerde Görülür?
Daha çok saçlı deride gördüğümüz için diğer bölgeler sizi şaşırtabilir. Fakat bilmenizde ve bu tür sorunları yaşamanız halinde panik yapmamalısınız. Alopecia Areata saçlar, salal, Kaş, kirpik, favori, kafa, vücut kılları, etek kılları, koltuk altı gibi vücudun kıl bulunan her yerinde olabilir. Her ne kadar Türkçede sakalkıran, kaş kıran gibi kelimeler kullanılsa da ortak adı alopecia areata yani saçkırandır. Yaygınlığına göre adı değişebilmektedir örneğin sadece kafadaysa alopecia totalis, vücuttaki kılların tamamı döküldüyse alopecia universalis denir.

Saçkıran Tedavisi Hep Aynı Olmalıdır!
Sorunun nerede olduğu tedavi şeklini değiştirmez. Yani tümü yaklaşık aynı şekilde tedavi edilir. Ama çok geniş alanları tuttuğunda kortizon enjeksiyonunun yan etkileri abartılı düzeylerde olabileceğinden bu durumda bölgesel kortizon enjeksiyonu yapılmaz.

Sakal Kıran Olarak Bilinir!
Yüz bölgesinde görülen genel olarak sakal kıran olarak tabir edilsede, aslı saçkıran problemidir. En fazla dikkat çekici olanı olup, çünkü çok sık sakalların ve bıyıkların arasında hiç kılsız alan görsel olarak dikkat çekmektedir. Kafada görülen Alopecia Areata alanları çok geniş değilse saçlar biraz uzun tutularak kamufle edilebilmektedir.

Kaş ve Kirpiklerde Görülür
Kaş bölgesinde görülen sorunda çok dikkat çekici olup, ancak geçici çözümün en kolay uygulandığı da budur. Çünkü basitçe kalemle o bölge doldurulabilir. Kalıcı makyaj adıyla yapılan dövme de yapılabilir. Ancak kalıcı makyaj’ın silinmesi, renk değiştirmesi ve suni görünmesi rahatsız edicidir.

Vücudumuzda Çok Sıkıntı Etmeyiz
Kafa ve yüz bölgesi dışında genelde kıyafetlerle kapatılması mümkün olan vücudumuzda Saçkıran problemi çok fazla soruna neden olmamaktadır. Sonuç olarak saçkıran vücudun her yerinde olabilir, sebep olarak tüm bölgelerdeki hastalık için aynı olup, aynı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bölgelere göre başarı oranında ciddi farklılık yoktur. Sakal bölgesindekilerin tedaviye daha iyi cevap verdiği bilinmektedir. Sakal bölgesinde daha iyi sonuç alınmasını izah edebilecek kanıt bulunamamıştır.

Tedavide başarı oranı daha çok hastalığın yaşı yani ne kadar süredir olduğuna ve yaygınlığına göre değişmektedir. En düşük başarı tüm vücudu tutan alopecia universalitedir.

Yorum yapılmamış

Saçkıran Bilgileri