Saçkıran Nasıl Geçer?

Aslında o kadar çok zaman ve imkan olmasına karşın genelde araştırma ve bilgi edinme yönümüz çok zayıftır. Ne zamanki bir sıkıntıya düşsek ancak o zaman konu hakkında alel acele araştırma yapar bazen her anlatılanı gerçek kabul ederiz. Örnek saçlı her insanda dökülme yada saçkıran yada diğer sorunlar olması her zaman muhtemeldir. Bizler sorunu başımıza gelmeden önce konu hakkında bilgi edinirsek sorunu engelleyebilir. Yada daha bilinçli bir şekilde mücadele ederiz. Alopecia Areata sorunu yaşayan insanların en çok sorduğu sorulardan birisi saçkıran nasıl geçer şeklinde olmaktadır.

Saçkıran İçin Ne Yapmalı

İlk Aşama (Moralimizi Yüksek Tutuyoruz)
Çünkü zaten bu sorun aşırı stres, üzüntü ve morel çöküntüsü sonucu yaşadınız. İlk etapta bu sorunu ortadan kaldırmamız gerekir. Bunun dışında ise Saçkıran sonucu oluşan dökülmeler %95 oranında geri çıkacaktır. Tabiki oturup boş boş beklemek yerine adım adım tedavi yöntemlerini uygulayacağız. Saçkıran’ın en önemli tedavi maddesi SADBE olup, maalesef ülkemizde henüz bu maddeyi içeren ilaç yoktur. Sadece imkanı olanlar eczanelerden hazırlatabilirler. Bunun dışında neler yaparız onları görelim.

İkinci Aşama (Sarımsak Tedavisi İle Başlayın)
En başarılı tedavi yöntemi SADBE olduğunu belirttik fakat herkesin maddi imkanı yada hazırlatabilecekleri eczane bulma imkanı olmayabilir. İlk etapta ücretsiz ve tamamen bitkisel olan bir ürün olan sarımsak ile başlıyoruz. Evet değerli arkadaşlar sarımsak diyorum sarımsak şampuanı, losyonu vs değil, evinizde yemek için kullandığımız sarımsağı ortadan kesip, dökülme olan bölgelere saç derisinde kızarma olana kadar sürüyoruz. Bu işlem en az 2 ay devam edilmelidir. Saçkıran sarımsak tedavisi başarı oranı %50 olup her iki insanın birinde başarılı olur. Belirttiğim sürece devam edip, sonuç alamadıysanız SADBE yada bir üst tedavi olan kortizon uygulamasına geçebilirsiniz.

Üçüncü Aşama Kortizon Yada SADBE Uygulayın
Bitkisel saçkıran tedavisi 2 ay boyunca uygulayıpta herhangi bir sonuç alamadıysak artık kimyasal maddelere geçiş yapmamız gerekir. Bunun için yine en etkili madde SADBE olup, bunun dışında ise kortizon yöntemi uygulanabilen tedaviler arasındadır. Kortizon ile başarı oranı %75 iken SADBE ile bu oran %98 oranında olmaktadır. Kortizon tercih edecekler için iki farklı uygulaması olup, gerek kortizonlu krem, gerekse kortizon enjeksiyonu ile bu tedaviyi sağlık merkezlerinde uygulatabilirler. Yine aynı şekilde yurtdışında en çok kullanılan bir madde DPCP fakat bu maddeyi kullanan insanların çocuklarında sakatlık riski oluşuyor. O nedenle DPCP maddesini hiç işin içine katmıyorum.

3 Yıl Geçmeden Tedavi Olmalısınız!
Bir çok insan soruna duyarsız kalarak kendiliğinden düzelmesini bekleyebilir. Evet %30 oranında saçkıran sonucu dökülen saçların kendiğinden çıkma durumu vardır. Fakat bilmeniz gereken 3 yıl içerisinde çıkmaması halinde ise artık boşuna beklemenize gerek kalmaz. Çünkü saç kökleri tamamen öldüğü anlamına gelmektedir.

Saçkıran Nasıl Geçer, Ne Yapılmalı? için 1 yorum yapılmış


İsmail Akpınar

Merhaba,

32 yaşında bir erkeğim. Ben de saç kıran sorunu yaşıyorum. Aynı zamanda kaşlarımda da zaman zaman dökülme oluyor. Bu sorununun tedavisi için bir ilaç var mı?
Varsa lütfen benimle paylaşabilir misiniz
Bu bahsettiğiniz SADBE nedir?
Nerden bulunur?
Lütfen çok acil bilgi verir misiniz.
Tel: 0532 322 99 27

Saçkıran Bilgileri