Saçkıran Belirtileri

Genellikle ciddi bir belirtisi olmayan Saçkıran sadece saçlı deri ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda sakal ve kaş gibi bölgelerdede çok görülür. Sakal ve kaş kısmında görülen vakalar kısa sürede seyrelme şeklinde ortaya çıkarken, saç bölgesinde olanlar biraz daha geç fark edilir. Uzun saçlı erkek ve kadınlar ise bu sorunu daha geç fark etmektedir. Çünkü ilk dönemler uzun saçlar arasında kaybolan dökülme görüntüsü genellikle berber ve bayan kuaförleri tarafından farkedilmektedir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Çember şeklinde dökülme görülür: Erkeklerde görülen diğer saç dökülmeleri net çizgi halinde değil yumuşak geçişler halinde ve çok daha geniş alanlardadır. Sadece şakaklardaki dökülmeler net çizgi halindedir. Kadınlarda görülen ise daha çok tüm kafada yaygın haldedir.

Kısa sürede ciddi oranda saç dökülmesi olur:  Genetik saç dökülmelerinde uzun zamanda tüyleşerek dökülme vardır buna minyatürizasyon denir. Halk arasında ırsi olarak adlandırılan bu sorun %95 oranındadır.

Dökülen saç zemini parlak hale gelir: diğer dökülmelerde az veya çok tüyleşmiş şekilde kıllar kalır. Fakat saçkıran problemine bağlı ortaya çıkan dökülmelerde ise o bölgede hiç kıl kalmayıp beyaz ve parlak bir zemin ortaya çıkar. Buda diğer saç dökülmesi tiplerinden ayırmak için etkilidir.

  • Aynı dönemde veya sonrası kısa sürede yeni dökülme alanları oluşur.
  • Bozuk para büyüklüğünde ortaya çıkan kelleşme zamanla genişleyebilir.
  • Saçkıran problemi olan saç derisi biraz daha koyu bir renktedir.
  • Bu sorunu yaşayan insanlarda Ağrı, acı, sızı gibi şikayetler olmaz.
  • Kıllar hafif çekildiğinde acı vermeden çıkar

Dökülme öncesi deride herhangi bir kızarıklık, kepeklenme veya su toplama görülmez ( bu diğer dökülme sebeplerinden mantara bağlı dökülmeden ayırt edici özelliktir. Mantara bağlı dökülme de saçkıran gibi sınırlı alanda dökülme yapabilen hastalıklardandır.)

Nasıl Anlaşılır

Tüm bu bulgular ışığında saçkıran düşünülür. Tabiî ki işin doğrusu düşündüğünü bu konuda uzman bir doktora onaylatmaktır. Muayeneyle hem teşhis konur hemde aynı anda tedavi başlanmış olur. Bu hastalık özellikle stres problemi ile ortaya çıkmakta olup, kişinin psikolojisi iyi yönde düzelme gösterdiğinde ise kendiliğinden geçme olasılığı olan bir tür saç dökülmesi vakasıdır.

Yorum yapılmamış

Saçkıran Bilgileri