Erkek yada kadınlar hemen hemen herkesin ortak sorunu haline gelen saç dökülmesi aslında alınacak basit önlemler ile önlenebilir. Yada dökülme üzerinden çok zaman geçmemesi halinde yine alınacak önlemlerle dökülmeler önlenip, dökülen saçlar geri kazanılır. Peki bunun için ne yapılmalı? dilerseniz öncelikle kadınlarda saç dökülme nedenlerini görelim. Sonrasında ise alınacak önlemleri inceleriz.

Kadın Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Hormonal (Erkek tipi saç dökülmesi, AGA, andro genetik alopecia, ailesel, ırsı, genetik)
Telogen eefluvium bu gurubun içinde bir çok dökülme sebebi sayılır. Kadınlardaki saç dökülmelerinin en sık sebebi yine erkek tipi yani hormonal dökülmeler olup toplamın % 50 kadarını oluşturur. Diğer % 50 dökülme ise şu sebeplerle olabilir

Allopecia totalis (kadın tipi dökülme)
Tüm kafadan yaygın şekilde dökülme vardır, ense kısmı da seyrekleşmiştir, tedavide başarı şansı daha düşüktür. Bölgesel ürün kullanımı önerilmez, daha çok geniş spektrumlu xpecia tablet gibi keratin, L-Sistin, çinko, demir, magnezyum gibi saç dökülmesi ve kalitesine etkili çoklu maddeler içeren ürün kullanımı tercih önerilir.

Tiroid Guatr Hastalığı
Tirois hormonu yüksek yada düşük olabilir.Hormonun yüksek olduğu zehirli guatr da saçlarda kırılarak kopma şeklinde dökülme olur.Hormon azlığı olan hipotiroidide saçlar soluklaşır ,söner ve kalite kaybederek dökülür. Öncelikle guatr hastalığının tedavisine başlanmalıdır ek olarak günlük 10 mg lık B7 vitamini tableti alınmalıdır.

Demir Eksikliği
Kadınlarda saç dökülme sebepleri arasında 2. sıklıkta teşhis edilen demir eksikliği kansızlığa bağlı saç dökülmesi tedavisinde saç için olduğu gibi kansızlık için de Fe (demir) de başlanmalıdır. Anemiye bağlı saç dökülmelerinde 2 farklı ilaç almak yerine uygun dozda demirse içeren xpecia tablet alınabilir.

Gebelik Dönemi
Vücut için önemli bir strestir günlük 10 mg B7 vitamini almakla düzelir,gerek hamilelikte gerekse emzirirken kullanmanın sakıncası olmaz.Bu tip dökülmelerde bölgesel ürün kullanmak gerekmez.

Lohusalık Süreci
Gebelikte başlayanın devamıdır, stres, beslenme bozukluğu, çocuğun emmesi gibi sebeplerle dökülür. Genellikle kendiliğinden düzelir ama az olması ve erken düzelmesi için B7 vitamini yine aynı dozda alınabilir

Ağır Diyetlere Bağlı Dökülme
Çok katı rejimlerde görülebilir. Genellikle beslenme normale dönünce kendiliğinden düzelir.Diyete devam edilmesi gerekiyorsa saça yönelik geliştirilen tablet formundaki ilaçlar vaya günlük 10 mg B7 vitamini alınmalıdır.Biotinin iştah artırıcı etkisi yoktur.

Menopoz Saç Dökülmesi
Kadınlık hormonunun vücutta azalmasına bağlı olarak gelişir, kalite kaybı, sönükleşme ve dökülme şeklinde karşımıza çıkar. Tek tedavi yöntemi menopozda azalanları dışarıdan almak şeklindedir. Bu konuda Tğrkiye de üretilen tek ilaç menopecia tablettir.

Biotin Kullanımı Önerilir
Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmeleri için B7 ve H vitamini içeren biotin saç kalitesini artırarak kırılarak dökülmelerinde önüne geçmektedir. Genetik saç dökülmelerinde tek başına etkisi olmayan Biotin bunun dışında kadınlarda görülen diğer dökülmeler için oldukça etkili ve mutlaka kullanılmalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır? için 1 yorum yapılmış


büşra

Merhaba,

3,5 yaşımda saçlarım para para dökülmeye başladı ve sonrasında tamamen kayboldu.
Ailemin götürmediği doktor kalmadı türkiyede ve sonunda alopesi totalis teşhisi konuldu.
Başta kaş ve kirpiklerim de döküldü ancak çok uzun senedir onlar var çok şükür.
Şuanda 26 yaşındayım ve 2 aylık hamileyim. Merak ettiğim soru: Çocuğumda da aynı etkiler olur mu? Bu hastalığın genetik oldugunu sadece bir doktor söyledi acıbadem hastanesinde. Bunu çok kafaya taktım. Eğer yanıt verebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
Allopecia totalisin genetik özelliği yok çocuğunuza geçmez

Saçkıran Bilgileri