Saçkıran Genetik mi?

Hastalıklar arasında en can sıkıcı etken maalesef genetik oluşudur. Yani halk arasında ırsi yada ailesel olarak bilinen kalıtsal olup, 1. derece aile bireylerinde olan hastalık yada saç sorununun sizinde o yönde riskli olduğunuz anlamı taşımaktadır. Fakat aile bireylerinde saçkıran problemi olanlar korkmasın çünkü Alopecia Areata genetik değildir.

Ailesel Saç Sorunu

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Olur?
Saç dökülmesi nedenleri arasında en sık rastlanan sebep genetik dökülmedir.  Aynı zamanda erkek tipi dökülme denilen daha çok kafanın üst kısmında yaygın olarak dökülme görülen bir vakadır. Kafanın üst kısmında dökülme oluşurken ense kısmında hiç dökülme olmayan dökülme şeklidir. Bu tür dökülmeler genellikle ailesel olma özelliği % 95-98 ler düzeyindedir. Saçlarda görülen tek genetik sorun bu olup, bunun dışında herhangi bir saç sorunu genetik olamaz. Bu konu erkeklerde %95 oranında iken sadece erkeklere özgü olmayıp, aynı zamanda kadınları %40-50 oranını etkilemektedir.

Saçkıran Genetik Değildir!
Alopecia Areata genetik mi sorusunun cevabı çok açık ve net olup, kesinlikle ve kesinlikle saçkıran genetik değildir. Peki bazı ailelerde kardeşler arasında daha sık rastlanması nasıl izah edilebiliyor? onun da izahı şu şekilde yapılabilir. Hastalığın oluşmasında, genişlemesinde ve yeni yerlerde çıkmasında en büyük etkenlerden biri de kişinin maruz kaldığı stres yüküdür. Aynı ailede olunması sebebiyle aynı stresi diğer kardeşlerde çektiği için onda da saçkıran ortaya çıkabilir.

Irsi özellik taşımadığının en önemli bulgusu hastalığın tespit edildiği kişilerin bir ve iki önceki nesilleri irdelendiğinde genel toplumda görülen sıklıktan daha sık olmadığı istatistik olarak tespit edilmektedir. Toplumda görülme sıklığı değişik bilimsel çalışmalarda %0.2 binde 2 ile %0.5 arasında değişmektedir ve saçkıran olan kişilerin ailesindeki diğer bireylerde görülme sıklığı da bu rakamlara yakındır, bu istatistiki oranlar hastalığın tüm tiplerini ( alopecia areata, alopecia totalis, alopecia universalis), sakalkıran, kaşkıran gibi diğer bölgelerde görülenler dahil) kapsamaktadır.

Alopecia areata yani saçkıran genetik değildir, anne ve babadan çocuklarına geçmez. Aynı ailede daha sık görülmesinin sebebi net izah edilememişse de farklı teorilerle izah edilmektedir.

Ailesinde Saç Dökülmesi Olanlar Dikkatli Olsun
Yukardada belirttiğim gibi anne, baba gibi 1. derece yakınlarınızda saç dökülmesi problemi olması çocuklarıda etkiler. O nedenle DHT hormonu kaynaklı olan bu dökülme türünün önüne geçmek için dökülmeyi farkettiğiniz anda Procapil içeren ilaçlardan yardım almanız gerekir. Fakat ilacı bırakmanız halinde ise DHT tekrar devreye girip dökülme devam edecektir.

Yorum yapılmamış

Saçkıran Bilgileri