Alopecia Areata DPCP (Difensipron)

Sizlere saçkıran tedavisi için geliştirilmiş olan bir maddeden daha bahsetmek istiyorum. Dilerseniz konuya geçmeden önce bugüne kadar geliştirilmiş olan tedavi yöntemlerini hatırlayalım. (Sarımsak, Kortizon ve SADBE) olup, ilk iki yöntem %50 ile %85 arasında bir baarı oranı bulunmaktadır. SADBE ile yapılan tedavinin başarısı ile %98 oranındadır.

Alopecia Areata DPCP (Difensipron) Nedir?
DPCP (difensipron- Di Phen Ci Pron) Etki mekanizması SADBE ile aynıdır. Mutajenik yani vücut gen yapısında değişiklik yapması (sonradan olacak çocuklarının sakat kalabileceği) sebebiyle DPCP adlı maddenin kullanımı SADBE ye göre daha azdır. Tedavide başarı oranları kıyaslandığında SADBE gibi %90 ların üzerindedir. Yurt dışında yaygın olarak hazır satışa sunulmuş paketli şekilde vardır ancak Türkiye de eczacılar tarafından hazırlanarak (majistral ilaç) hastalara verilmektedir.

DPCP (Difensipron) Nasıl Etki Eder?
Difenspron (DPCP) adlı madde suquarik asit di butil ester (SADBE) gibi saçkıran probleminin sebebi olan saç köküne karşı oluşmuş maddelerin köke vereceği zararı engellemektedir. Yani hastalığı kökünden tedavi etmektedir. Bu sayede sarımsak sürmek, tahriş etmek, kortizonlu merhem kullanmak ve kortizon enjeksiyonundan daha başarılıdır. Bu ilacın başarısını etkileyen en önemli faktör hastalığın yaşı ve yaygınlığıdır. Şöyleki saçkıranla saçların dökülmesinin üzerinden 3 yıl veya daha fazla zaman geçtiyse sonuç başarısı düşük kalmaktadır benzer şekilde yaşı küçük insanlarda da başarı oranı yaşa paralel düşmektedir. Mutajenik etkisi bir tarafa bırakılırsa Difenspron (DPCP) başarısı yüksek bir ilaçtır.

SADBE Bilimsel Anlamda İlk Tercih Olmalı
Yukardaki satırlarda bilmiyorum tam olarak dikkat ettiniz mi? Op. Dr. Atilla KAYA DPCP (Difensipron) maddesinin mutajenik etkisi olduğunu bu maddeyi kullananlarda oğacak olan çocuklarında doğuştan sakatlık olabileceğini belirtti. Ciddi bir sorun olup, özellikle doğurganlık sürecinde olan insanlar için kesinlikle önerilmez. Ama belli bir yaş üzerinde olup, artık doğurganlık özelliği kalmayan yada çocuk beklentisi olmayanlar tercih edebilir. Ama unutmamanız gereken DPCP (Difensipron) maddesi son çareniz değildir. Çünkü SADBE DPCP (Difensipron) maddesinden daha etkili olup, aynı zamanda vücudunuz için herhangi bir mutajenik etkisi yoktur. SADBE ile tedavi olan 100 kişiden 98’i saçkıran probleminde kurtulmaktadır.

DPCP Difensipron

Yukarda bahsi geçen SADBE yada DPCP (Difensipron) bir ürün olmayıp, geliştirilmiş olan bilimsel maddedir. Size en yakın eczaneye giderek bilgi alabilir ve tecrübeli eczacıların bu maddeleri kullanarak size ilaç hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Bazı eczaneciler reçete istemektedir. Onun içinde alanında uzman bir hekime muayene olmanız gerekebilir.

Alopecia Areata DPCP (Difensipron) Tedavisi için 16 yorum yapılmış


Qumru

Salam Atilla hekim,SADBEnin eks tesiri (yan etkisi)nedir?

admin

Herhangi bir yan etkisi yoktur.

mehmet

dpcp ye mutajenik yazmışsınız. ama başka yerlerde ames testte mutajenik olmamasından dolayı tercih edilir yazıyor. mutajenik olup olmaması hakkında ne diyeceksiniz. Çocuklarda sakatlık durumu yaziyorda
Op.Dr.Atilla KAYA
sanırım yanlış anlamışsınız hücrede mutasyon çok ciddi bir sorun

katal

1 yıla yakındır şaçkıranım bi karışım kullanıyorum sarımsaklı 2 veya 3 ay önce dökülmeyi iyice kesti şimdi beyaz beyaz saçlar çıkıyor tek tük ensemde iki yerde var iki alt köşesinde SADBE yi kullansam sonuç elde edermiyim ilacı her sürüşümde hafif hafif yakıyor bu iyi bişimi
Op.Dr.Atilla KAYA
Squarik asit bilinenlerin en etkililerinden kullanabilirsiniz

Özkan

Hocam bıyık kısmında 2 gün içinde baya bi döküldü sert şekilde kıl kökleri var ama çıkmıyor sadbe bıyık kısmında kullanılır mı
Op.Dr.Atilla KAYA
kullanabilirsiniz

Mustafa M

Merhaba Hocam,

Saçlarımın %60 ını, kaşlarımı, sakal ve bıyığımı tamamen kaybettiğim için 16.12.2016 Tarihin’ de Alopesi Areata teşhisi kondu. Tedavi olarak 40 Gün Kortizon Hapı kullandım. Sakallarımın yarısı gelmişti. Saçlarımda gelen yerler vardı fakat aktif bir şekilde dökülme devam ediyordu. Bende Kortizonun birçok yan etkisi olmasından dolayı başka bir Doktora muayne oldum ve İmmunterapi yapacaklarını söyledi bana. Yaklaşık 2 Aydır her iki Hafta bir Difensipron olarak adlandırdıkları ilacı sürüyorlar Kafa Kısmına. Dökülmelerimi azalattı fakat ne sakalım ne de kaşım çıkmıyor. Bu ilaç sizce etkilimi Hocam? Devam etmelimiyim bu terapiye? Ya da Sadbe kullanmam daha mı iyi olur. İkisinin de aynı etkiye sahip olduğu söyleniyor Hocam. Sizce ne yapmalıyım. Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Saygılar.
Dr Atilla Kaya
tedavinize devam etmelisiniz

nalan

kızım 16 yaşında cerrahpaşa da sadbe nin kobayı olarak kullanıldı bir yararını görmedi hala saç kirpik ve kaşları hatta vücudunda hiç tüy yok bu tedaviyi 8 yıl önce olmuştuacaba ilaçta bir yenilik oldu mu kullanmasında bir fayda olur mu
Dr.Atilla Kaya
süre çok uzun olmuş,sadbenin şimdi %1liği var onu deneyebilirsiniz.

Elif

Merhaba. Yaklaşık 2 yıldır dpcp tedavisi görüyorum hala devam ediyor tüm saçlarım dökülmüştü ilaç hepsini yeniden çıkarttı ama şuan tepe kısmımda yine açılmalar oldu. İlaç iki haftada bir sürülüyor devam edersem saçlar yeniden. Çıkar mı?
Op.Dr.Atilla Kaya
olabilir ama tedaviyi başlayan hekiminizle görüşmeniz daha doğru olur.

Hakan

Sadbe aldim ilk kez kullanmama ragmen herhangi bir yanma hissi olmadi
Dr.Atilla Kaya
yanma hissi mutlaka olacak değil,kızarıklık vs de olabilir

Sevgi

Merhaba. Ben de difensiprona yeni başladım. Tüm bulgular difensipronun mutajenik olmadığı yönünde ki başta Hacettepe üniversitesi geliyor. Ayrıca yüzümde alnım ve gözlerim şişti. İlacın yan etkisi midir?
Dr.Atilla Kaya
Difensipron (DPCP) 6 aydan uzun süreli, diğer tedavilere dirençli ve yaygın alopesi areata (AA)’lı hastaların tedavisinde tercih edilmektedir.mutajeniktir.ödem ilacın yan etkisidir

Sanem

Merhaba hocam
Ben 10 senelik bobrek nakilliyim saçlarım 4 sene önce döküldü
gittiğim dermatologlar bana hiçbirşey yapamayacaklarını söylediler taki bir dermatolog sadbe ve difensipron tedavisini söyleyene kadar çaresizdim. Şimdi doktorum hangisini kullanabileceğimi araştıracağını söyledi sizin öneriniz nedir ?
Herhangi bir sorun yaratırmı?

admin

Sadbenin bilinen bir yan etkisi yok, fakat difensipron mutajenik ama bu etki sizde önemlimi araştırılması gerekir.doktorunuz sizi daha yakından değeelendirebildiği için onun önerileri doğrultusunda twdavi almanız iyi olur.
Dr.Atilla Kaya

Orhan

17 yaşında oğlum var Üniversalis var kaşlarına sadece sürsek çıkarmı zararı varmı

admin

Deneyebilirsiniz ama bir dermatologun kontrolunde olmalı.Difensipron mutajeniktir.
Dr. Atilla Kaya

altan

merhabalar kolay gelsın difensipron nereden bulabiliriz doktorumuz istedi

admin

araştırmalısınız

Saçkıran Bilgileri